Czym jest przeciwprąd w basenie?

Pływanie to jeden z najzdrowszych sportów dla organizmu – regularne treningi pływackie pozwalają obniżyć poziom cholesterolu, poprawiają krążenie, wzmacniają mięśnie i pracę serca oraz pomagają w walce z różnymi popularnymi chorobami, m.in. cukrzycą. Dodatkowo pływanie nie obciąża stawów, dlatego sport ten doskonale sprawdza się w przypadku osób m.in. po przebytych kontuzjach, osób starszych lub osób z nadwagą.

Chociaż pływanie ma tyle zalet, wiele osób rezygnuje z pomysłu rozpoczęcia treningów w wodzie ze względu na niechęć do publicznych basenów. Na szczęście, istnieje alternatywa – swimspa, czyli ogrodowe baseny z przeciwprądem, w których bez problemu można odbyć pełny trening pływacki. Czym jest przeciwprąd i jak działa?

Jak działa przeciwprąd?

Przeciwprąd (inaczej sztuczny nurt) to prąd wodny wytwarzany przy pomocy systemu specjalnych dysz. Prąd jest dostatecznie silny, by stwarzać opór pływającemu człowiekowi. Oznacza to, że osoba w basenie z przeciwprądem dosłownie płynie w miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, baseny wyposażone w przeciwprąd nie muszą być duże i bez problemu mieszczą się w przydomowym ogrodzie.

Prąd generowany przez dysze można regulować, w zależności od poziomu zaawansowania oraz planu treningowego. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z pływaniem, powinny zdecydować się na słabszy prąd, tymczasem doświadczeni pływacy z powodzeniem mogą korzystać z najsilniejszego nurtu.

Czy trening w wannie z przeciwprądem różni się od standardowego treningu w basenie?

Chociaż ciężko wyobrazić sobie, że trening w basenie o długości zaledwie paru metrów może zastąpić pływanie w basenie o standardowych rozmiarach, trening w wannie z przeciwprądem zasadniczo nie różni się od treningu na pływalni. Każda osoba trenująca pływactwo może z powodzeniem przenieść swoje codzienne ćwiczenia do własnego ogrodu, bez straty na efektywności. Wanna z przeciwprądem to także świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby nauczyć się pływać w komfortowym, znajomym otoczeniu.